יום שלישי, 24 ביולי 2007

דמוקרטיה פלסטינית במיטבה

מחמוד עבאס

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ממשיך את דרכו וסגנונו של יאסר ערפאת בדיכוי והשתקת מבקריו בתוך תנועת הפתח. לפני כשלושה שבועות העביר עבאס מתפקידו, כיועץ לנשיא, את האני אלחסן חבר הועדה המרכזית של הפתח ואחד האידיאולוגים החשובים של התנועה.ההדחה באה בעקבות ראיון שהעניק אלחסן לתכנית "ללא גבולות" ברשת אלג'זירה שם מתח ביקורת על הפתח ותיאר את הסיבות לכשלון התנועה ברצועת עזה.
עכשיו לא מסתפק אבו מאזן בהדחה בלבד. הוא מינה ועדה משולשת ובה חברים בכירים מארגון הפתח, סלים זענון, חכם בלעאווי ועדנאן סמארה כדי שיבררו עם אלחסן את פשר הצהרותיו "הבלתי מקובלות והחורגות מעמדת התנועה". בתום הבירור אמורים להנקט צעדים נוספים נגד האני אלחסן.
מה בעצם אמר אלחסן בראיון לאלג'זירה? שום דבר מיוחד. כל ילד בשטחים מכיר את הדברים. הטעות של האני אלחסן היתה שהוא פשוט הצביע כי "המלך הוא עירום".
אלחסן הסביר, בראיון הטלוויזיוני, כי בתנועת הפתח היו שני זרמים. זרם אחד שהיה מוכן להכיר בתוצאות הבחירות שבהן זכה החמאס בשלטון, באופן חוקי, וזרם אחר שבראשו עמד מחמד דחלאן שניסה, ביחד עם הגנרל האמריקני קית' דייטון, לפרק את תנועת החמאס ברצועת עזה במסגרת המדיניות האמריקנית שלא לקבל שלטון איסלאמי על הגבול של עזה עם ישראל.
אלחסן גם טען כי הפתח ברצועה לא ממש התמוטט וכי רוב אנשי הפתח ברצועה לא היו שותפים ל"תכנית דייטון". " התכנית היא שהתמוטטה"טען אלחסן.
דבריו של אלחסן עוררו זעם רב. בעצם הוא מתח ביקורת עקיפה על הנשיא עבאס שמחמד דחלאן היה בן טיפוחיו עד לכשלון המחפיר ברצועת עזה.
דחלאן יצא, בברכת אבו מאזן, ל"חופשת מחלה" בברלין , האני אלחסן הודח ועכשיו יעבור גם בירור במוסדות התנועה. אכן דמוקרטיה פלסטינית במיטבה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר