יום ראשון, 22 ביולי 2007

ביקור בלייר באיזור-משימה קשה בתנאים בלתי אפשריים

Andrew Skudder

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, יגיע בשבוע הבא לישראל ויתחיל בעבודתו כשליח הרביעיה הבינלאומית למזרח התיכון. למרות שארגון החמאס תקף את בלייר בגלל מדיניותו בעיראק ושיתוף הפעולה ההדוק שלו עם ארצות הברית הביע בלייר אופטימיות. בתום כינוס של הרביעיה הבינלאומית בליסבון אמר טוני בלייר כי הוא מקווה לקדם את ישוב הסכסוך ולהביא תקווה לתושבי האיזור. בלייר מתכוון להתמקד בשליחותו, בחיזוק המוסדות הפלסטינים כתשתית להקמת מדינה פלסטינית בעתיד, זאת למרות שברצועת עזה מתהווה כרגע מדינה דתית קיצונית, שלדעת רבים, היא מדינת חמסטאן או מדינה מוסלמית עתידית בסגנון הטאליבאן. מכיוון שהרביעיה הבינלאומית לא הסירה עדיין את החרם מעל החמאס, בגלל סירובו להכיר בישראל, יקיים, בלייר, מן הסתם את מגעיו עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ועם ראש ממשלת המעבר סלאם פיאד.
המנדט של טוני בלייר, כפי שהגדירו הנשיא בוש בנאומו האחרון הוא: "תיאום המאמץ הבינלאומי לעזור לפלסטינים לכונן את המוסדות של חברה חופשית, חזקה ויציבה,לרבות ממשל אפקטיווי, מערכת פיננסית ראויה ושלטון החוק".
ברור כי בלייר נמצא מול משימה קשה ביותר במיוחד נוכח הקרע שנוצר בין הגדה לרצועה והעימות המתמשך בין הפתח לחמאס. ביקורו של בלייר, מתואם לחלוטין עם הממשל האמריקני והוא מקדים את ביקורה של שרת החוץ קונדליסה רייס שתגיע בעוד שבועיים לאיזור. הנשיא בוש מתכוון לפנות לקונגרס בבקשה לסיוע לפיתוח המוסדות הפלסטינים.
ארה"ב התחייבה להגיש סיוע נרחב לפלסטינים בהיקף של 642 מליון דולאר, מתוכם 144 מליון דולר לפליטים הפלסטינים דרך סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, 228 מליון דולר למתן הלוואות למימון פרוייקטים מסחריים בשטחים ו190 מליון לארגון USAID לעידוד פרוייקטים הומניטריים.
המדינות התורמות אמורות לחדש, השבוע, במהלך ביקורו של בלייר, את הסיוע לשטחים שנפסק בתחילת 2006, מייד לאחר נצחון החמאס בבחירות לפרלמנט. בין היתר תתחדש בניית פרוייקט כביש רמאללה –ירושלים באיזור קלנדיה ופרוייקט נוסף באיזור הכפר בני נעים ליד חברון.
בלייר מגיע לאיזור עם הרבה מרץ ורצון טוב אולם ספק רב אם יצליח להתמודד בהצלחה עם האתגרים הקשים שלפניו. ישראל תסייע לו מכיוון שהיא מתואמת עם ארה"ב במטרה המשותפת לחזק את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בעוד חודשיים תשוב ותתכנס הרביעיה הבינלאומית לשמוע את דיווחיו של בלייר ולעשות הערכת מצב.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר