יום ראשון, 22 ביולי 2007

רצועת עזה בדרך לדרום לבנון

באדיבות דובר צה"ל

ארגון אלקאעדה כבר התחיל להתבסס ברצועת עזה לצידו של החמאס. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הצהיר על כך בפומבי, החמאס הכחיש אך כמה ימים לאחר מכן פרסמה סוכנות הידיעות הצרפתית ראיון עם אחד מפעילי ארגון "צבא האיסלאם" אשר הודה כי ארגונו הוא שלוחה של אלקאעדה והתגאה בקשר עם הארגון.
שנתיים ימים בדיוק חלפו מההנתקות מהרצועה ותשתית הטרור רק התחזקה. הנתונים שחשף קצין בכיר בצה"ל השבוע מדאיגים מאוד: החמאס הקים ברצועה צבא מאורגן ומצוייד, בחודשיים האחרונים בלבד הוברחו לרצועה כעשרים טונות של חומרי נפץ וטילי נ"מ ונ"ט וציר פילדלפי הפך לצינור החמצן העיקרי של מדינת הטרור –חמסטאן.
למה מחכה ישראל? אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט הכין שורה של תוכניות מגירה לפעולה, כוחות צה"ל התאמנו על פיהן והדרג המדיני מעודכן באופן שוטף בהתפתחויות.
כנראה שהממשלה וראשי הצבא חוששים מפעולה נרחבת ברצועה בעיקר כדי למנוע מספר גבוה של נפגעים בקרב כוחותינו וכדי שחיילי צה"ל לא יישקעו בביצה העזתית.ארגון החמאס הפיק את הלקחים ממלחמת לבנון השניה. הוא הולך בעקבות החזבאללה. בעוד כמה חודשים ימצא צה"ל את עצמו מול דיביזיה "איראנית"נוספת ברצועת עזה,מחופרת, היטב, בתוך "שמורות טבע" ומצויידת בנשק חדיש ומתקדם.
שר הבטחון החדש אהוד ברק, בעל ניסיון צבאי עשיר, הבטיח עם כניסתו לתפקיד להחזיר את כושר ההרתעה לצה"ל. הפעילות הצבאית הישראלית ברצועת עזה איננה מספקת. היא הגנתית בבסיסה ומתמקדת ברצועה של שניים-שלושה ק"מ ממערב לגדר המערכת המקיפה את הרצועה.
גם אם הדרג המדיני מהסס לקבל החלטות קשות עליו להתעשת במהירות שכן בתוך כמה חודשים פעולה נרחבת בתוך הרצועה תהייה קשה בהרבה יותר ותגבה מחיר כבד יותר מצה"ל. כולנו זוכרים את "מדיניות הצימרים"של ישראל שהביאה להתעצמות צבאית חסרת תקדים של החזבאללה בדרום לבנון ושעליה שלמנו מחיר כבד במלחמה האחרונה.
כל ילד בישראל ובשטחים יודע שמבצע "חומת מגן 2" ברצועה הוא רק שאלה של זמן.
ישראל צריכה לפעול במהירות לפני שיהיה מאוחר מידי. ישנם שורה של צעדים שישראל יכולה ליזום, כבר כעת, מבלי לכבוש את כל הרצועה, לדוגמא, השתלטות מחדש על ציר פילדלפי או ניתוק פיזי של רפיח משאר חלקי הרצועה כדי למנוע הברחות נשק צפונה.
ישראל גם צריכה לנצל את שעת הכושר המדינית שנוצרה, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מסוכסך קשות עם החמאס, ארה"ב מגנה את פעולותיו ברצועה ותושבי השטחים חוששים שהמשך שלטונו ברצועה יהפוך לשלטון בסגנון הטאליבן. זה הזמן שבו ישראל צריכה להכות מכות קשות בארגון שיביאו להחלשתו בהדרגה.
המשך המצב הקיים מסכן את ישראל, החמאס מתכנן פעולות נועזות של חטיפת חיילים ואזרחים לצורכי מיקוח. ישראל צריכה לגלות יוזמה ותעוזה ולפגוע בחמאס בעומק השטח זו היא העת לפעול ואסור להחמיצה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר