יום חמישי, 19 ביולי 2007

מנגנון "הבטחון המסכל"-התחזקות בגדה מול פירוק ברצועה

אחד ממנגנוני השלטון הפלסטינים שסימל את יישום הסכמי אוסלו היה מנגנון "הבטחון המסכל" שהוקם באישור יאסר ערפאת ב-94 עם הגעת הנהגת אש"פ לשטחים. בראש המנגנון בגדה עמד ג'יבריל רג'וב ובראש המנגנון ברצועה מחמד דחלאן. לשניהם היו קשרים הדוקים עם מערכת הבטחון הישראלית, הסי.אי.איי, מנגנוני הבטחון של מדינות האיחוד האירופי והמודיעין המצרי והירדני.
בתחילה שתפו, מנגנוני" הבטחון המסכל" בגדה וברצועה, פעולה עם הגופים השונים למניעת טרור. אולם ערפאת הפעיל אותם, בתוך זמן קצר, בהתאם לאינטרסים שלו במיוחד ככלי דכוי של מתנגדיו ומבקריו בתוך תחומי האוטונומיה הפלסטינית.
מנגנון "הבטחון המסכל" ברצועה סייע לערפאת בתכנון אינתיפאדת אלאקצא ורבים מאנשיו נטלו חלק פעיל בפיגועים נגד צה"ל והמתנחלים. ביהודה ושומרון הקפיד ג'בריל רג'וב לא לערב את אנשיו בפעילות הטרור, למרות זאת כבש צה"ל את מפקדתו ברמאללה והחליש את ארגונו.
בסופו של דבר פרשו דחלאן ורג'וב מפעילותם במנגנוני הבטחון ועברו לתחום הפוליטי. כל אחד מהם מינה את אנשי שלומו לתפקידים בארגון כדי לשמר בידיהם עמדת כוח בעתיד.
בגדה מונה זיאד הב א-ריח לתפקיד ראש מנגנון "הבטחון המסכל" וברצועה מונה רשיד אבו שבאכ לתפקיד במקומו של מחמד דחלאן.
ברבות הזמן הפך מנגנון "הבטחון המסכל" ברצועה לכוח העיקרי של ארגון הפתח שנלחם בחמאס. אנשי המנגנון ביצעו ב-96, על פי הוראת ערפאת, את גלי המעצרים של פעילי החמאס ועינו והשפילו רבים מהם. החמאס ניהל מלחמה חורמה אישית נגד ראשי המנגנון, מחמד דחלאן, רשיד אבו שבאכ וסמיר משהראווי. הוא האשימם, באופן שיטתי, בשיתוף פעולה עם ישראל וארצות הברית. כידוע, הביס החמאס, לפני יותר מחודש ימים, את הפתח ברצועה. הראשונים ששילמו את המחיר היו אנשי מנגנון "בטחון המסכל", חלקם נרצחו והשאר נעצרו ועונו.
השבוע נפל דבר, ממשלת החמאס המפוטרת בראשותו של אסמעיל הניה הודיעה רשמית כי היא מפרקת את מנגנון "הבטחון המסכל " ברצועה ומאפשרת לעובדים שנותרו בו להצטרף למנגנוני המשטרה. בכך בא הקץ על אחד ממנגנוני הבטחון של הפלסטינים שהיה אחד מסמליו של יאסר ערפאת ושל הסכמי אוסלו. כך ברצועת עזה.
בגדה, לעומת זאת, קיבל מנגנון "הבטחון המסכל" בראשותו של זיאד הב א-ריח תגבור משמעותי. כמאתיים מבוקשים מ "גדודי חללי אלאקצא ", הזרוע הצבאית של ארגון הפתח הצטרפו למנגנון עם כלי נשקם, לאחר שקיבלו חנינה זמנית מישראל.
מדובר בתוספת כוח חשובה לארגון הפתח בגדה במיוחד לאור המאבק מול החמאס.
מאמצי הרשות הפלסטינית להשיג חנינה מישראל עבור מבוקשים נוספים, בגדה, מארגון החזית העממית וארגון הג'האד האיסלאמי נכשלו בשל סירובם של ארגונים אלה להפסיק את הטרור נגד ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר