יום חמישי, 19 ביולי 2007

ועידה בינלאומית בנושא הסדר הקבע לא תחלץ את הצדדים מהקפאון המדיני

ramiy צולם ע"י

מי שעקב אחר הדיווחים באמצעי התקשורת בימים האחרונים שמע דיווחים על התפתחויות בערוץ הפלסטיני הישראלי, "חנינה" למבוקשים אנשי הפתח, שחרור אסירים בטחוניים כמחווה לאבו מאזן, אישור כניסה לשטחים לנאיף חוואתמה ופארוק קדומי, פגישת אולמרט-אבו מאזן וכמובן נאום הנשיא בוש המכריז על כינוס ועידה בין לאומית , בסתיו, לקידום הסדר הקבע.
כל הצעדים האלה הם תוצאה ישירה של מהלך השתלטות החמאס על רצועת עזה. מדובר באינטרס ישראלי- אמריקני משותף לנסות ולהציל את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.
הפלסטינים והישראלים כבר שבעים ממחוות והצהרות, מהבטחות וועידות. רק לפני כחודש התקיימה בשרם א-שיח ועידה שמטרתה חיזוקו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, מלבד רעש תקשורתי, שום דבר לא יצא ממנה.
בישראל וברשות הפלסטינית מביעים סיפוק מנאומו של הנשיא בוש. כל צד וסיבותיו עימו. ישראל מרוצה מכך שלא הופתעה, שליחי ראש הממשלה שבקרו לאחרונה בוושינגטון ידעו מראש את תוכנו. ישראל מרוצה מדברי בוש על החמאס, מהדגשת הצורך שהפלטינים יילחמו בטרור, הפלסטינים מרוצים מחזון המדינה הפלסטינית העצמאית ומדברי בוש על ההתנחלויות והצורך בפירוק המאחזים.
למעשה כולם יודעים שחזון המדינה הפלסטינית שהנשיא בוש קבע לפני חמש שנים שהוא גם הבסיס למפת הדרכים איננו מעשי. בשטח נוצרו כבר שתי ישויות פלסטיניות נפרדות, "חמסטאן" ברצועת עזה ו "פתחלנד" בגדה.
האם יש בכלל סיכוי להתקדם לעבר החזון הזה כשהחמאס שולט ברצועה וכוחו רב גם ביהודה ושומרון?
החמאס ועימו עוד כמה ארגונים פלסטינים רואים בנאום בוש מזימה אמריקנית ישראלית מתואמת עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ויעשו הכל כד להכשילה. ספק רב אם הנאום הזה מחזק את אבו מאזן. הנשיא בוש קורא למעשה, בנאומו, לכינוס ועידה אזורית גם אם היא תתקיים בסופו של דבר בוושינגטון. מצרים וירדן בודאי יגיעו, כמו כן ישראל והפלסטינים, האם סעודיה תשלח נציג? מה עם מדינות ערביות אחרות כמו מרוקו או תוניסיה? הרבה סימני שאלה כשגם המצב הפוליטי בישראל איננו ברור. האם למשל הועידה תתקיים לפני או אחרי פרסום המסקנות הסופיות של ועדת וינוגרד? האם אהוד אולמרט יהיה עדיין ראש ממשלה? האם יוקדמו הבחירות בישראל?
התפתחויות בלתי צפויות במזרח התיכון עלולות לדחות את כינוס הועידה. אולם זו איננה הבעיה, התקדמות אפשרית רק עם בשני הצדדים תהיה הנהגה חזקה ונחושה להגיע להסדר על בסיס פשרה אפשרית והגיונית. בישראל המצב הפוליטי הנוכחי לא מאפשר קבלת החלטות מכריעות בעיקר נוכח תוצאות מלחמת לבנון השניה, בשטחים ההנהגה הפלסטינית חצויה לשניים. מה שמדאיג הוא שהחלק הפלסטיני היותר מתון בהנהגה בראשותו של מחמוד עבאס, הוא חלש ביותר ואיננו יכול לספק כל סחורה. הנשיא בוש יסיים, ככל הנראה, את כהונתו עם עוד כמה נאומים יפים על הסדר, ישראלי פלסטיני, במזרח התיכון אבל בלי שום תוצאות מעשיות בשטח .

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר