יום חמישי, 12 ביולי 2007

מצרים יכולה למנוע הברחות נשק מסיני לרצועה

מצרים תגברה בימים האחרונים את כוחותיה באיזור רפיח המצרית מחשש שפעילי חמאס ינסו לפרוץ את הנבול בכוח כדי לאלץ את המצרים לפתוח את מעבר רפיח. בין צעדי הבטחון שננקטו אף הוטל עוצר על רפיח המצרית וראה, באורח פלא , חלה בימים האחרונים ירידה משמעותית בהברחות הנשק ממצרים לרצועה.
משמע ,ביכולתה של מצרים למנוע או לפחות לצמצם משמעותית תופעה זו. ניתוק צינור החמצן של הטרור המתבטא בתופעת ההברחות דרך המנהרות הוא הדרך היחידה למנוע את הקמת חמסטאן או מדינה בנוסח הטאליבאן לאחר שארגון אלקאעדה כבר קנה לו אחיזה בתוך רצועת עזה.
אסור לישראל להסכים לדרישה המצרית לפתוח את הסכמי השלום ולהגדיל את מספר החיילים בסיני. ראשית, הכוח המצרי הנוכחי מספיק למשימה זו. הוא זקוק להנחייה ברורה מהדרג המדיני. המודיעין המצרי יכול להשיג, בקלות רבה , את המודיעין הדרוש להלחם בתופעת ההברחות ולהפסיק את תופעת השוחד של החיילים המצרים המוצבים לאורך הגבול עם עזה ,בידי המבריחים הפלסטינים, כדי שיעלימו עין מהנעשה. שנית, הגדלת הכוח הצבאי המצרי בסיני עלולה לפעול נגד ישראל בעתיד בתרחיש שבו יעלו לשלטון במצרים גורמים איסלאמיים קיצונים. תרחיש זה אפשרי, במיוחד , נוכח עליית כוחו של החמאס בשטחים והתגברות כוחם של הגורמים הפנדמנטליסטים באיזור כולו.
הנשיא המצרי מובארק הטיל באחרונה את האחריות למניעת הברחות הנשק על ישראל. מצרים מחוייבת לא פחות מישראל למנוע תופעה זו. האם היא בכוונה לא פועלת למגר את התופעה כדי לשמר את התירוץ שהיא זקוקה לעוד כמה אלפי חיילים בסיני?ייתכן, במערכת הבטחון חוששים שהכוח הצבאי הנוסף , במידה שתסכים לכך ישראל , יוחלף בעת חירום בחיילי קומנדו מצריים שיוזנקו במסוקים לעבר בסיסי חיל האויר בישראלי בנגב.
ישראל מנועה כעת , מלהתעמת עם המצרים בנושא זה, בעיקר נוכח התיווך המצרי בענינו של החייל החטוף גלעד שליט. גם הצבת כוח בינלאומי בציר פילדלפי לא תפתור את הבעיה. בסופו של דבר תצטרך ישראל להכניס את כוחותיה לציר זה גם במחיר של עימות צבאי עם החמאס. איננו יכולים לסמוך על שום גורם ,מלבד צה"ל, שישמור על בטחוננו.
מצרים תאלץ אף היא להבין זאת ולפעול בשטח. אלקאעדה כבר הגיע לסיני וביצע פיגועים נגד יעדים ואתרי תירות מצרים. שיתוף פעולה בין החמאס לאלקאעדה הוא לא רק לרעתה של ישראל הוא גם נגד האינטרסים של מצרים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר