יום חמישי, 12 ביולי 2007

אלקאעדה-כבר ברצועת עזה

איימן א-זוואהרי, הסגן והמנהל בפועל

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הודה, במהלך ביקורו האחרון ברומא, בדבר קיומה של תנועת אלקעאדה ברצועת עזה. עבאס האשים את תנועת החמאס בכך שהיא מאפשרת דריסת רגל לאלקאעדה ברצועה ומגינה עליה. "הרצועה בסכנה והיא זקוקה לעזרה" הדגיש עבאס. דבריו של עבאס באו בעקבות שחרורו של כתב ה-בי. בי. סי אלן ג'ונסטון על ידי אנשי החמאס מידי קבוצת "צבא האיסלאם" המזוהה עם אלקאעדה. עד היום נמנעה תנועת החמאס מלנקוט צעדים נגד החוטפים ,שזהותם ידועה לכל, ונגד פעילים אחרים של "צבא האיסלאם" המעורבים במעשי רצח ופשעים שונים ברצועה.אנשיו של אבו מאזן האשימו כי "צבא האיסלאם" הוא בן ברית של החמאס ופועל עימה בשיתוף פעולה הדוק.
לפני כחודשיים, תקפה קבוצה של מוסלמים קיצוניים ברימוני יד אירוע שארגנה סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם בבית ספר ברפיח. בהתקפה נהרגו שני בני אדם ונפצעו שמונה.סיבת ההתקפה היתה נוכחות מעורבת, באירוע, של נשים וגברים.
האירוע החמור פתח דיון ציבורי פלסטיני פנימי לגבי התגברות התנועה ה"סלפית" ברצועה שאמצה את דרך האלימות כאמצעי להשגת מטרותיה ומכנה עצמה במילים ה"סלפיה הג'האדית". כזכור המונח "סלפיה" הוא זרם בדת האיסלאם המקיים את מצוות הדת על פי שיטה המיוחסת לדורות הראשונים של האיסלאם, מתוכה צמחה הווהביה שגידלה את מנהיגי אל קאעדה.
"צבא האיסלאם" איננו הגוף היחיד הקשור לאלקאעדה. בשנה האחרונה צמח ברצועה ארגון חדש הנקרא "סיוף אל חק"( "חרבות הצדק") שניסה לאכוף את דת האיסלאם בכוח. פעיליו השליכו חומצה בפניה של נערה שלא לבשה לבוש מסורתי, הציתו בתי קפה לאינטרנט ופגעו בבתי שעשועים שונים. הארגון הכחיש קשר לגוף פוליטי כלשהוא אך מקורות פלסטינים לא פוסלים את האפשרות שגם לגוף הזה יש זיקה לאל קאעדה. זמן קצר לאחר מכן צץ גוף חדש שכינה עצמו"גדודי ג'ונוד אללה"("גדודי חיילי אללה"). הארגון קרא לנשים ללבוש לבוש צנוע ולצעירים לשמור על המוסר.
גם לארגון "אלתכפיר וואלהג'רה" הידוע ברצועה מאז שנות השמונים יש פעילות מוגברת בעיקר בדרום הרצועה. פעילי הארגון לא שולחים את ילדיהם לבתי ספר, מתחתנים בתוך עצמם,נמנעים ככל האפשר מטיפול רפואי ונסמכים על טיפול בעשבי מרפא.
מקורות פלסטינים ברצועה מדווחים על שיתןף פעולה בין החמאס לקבוצות ה"סלפיות" ומעבר של פעילי חמאס לקבוצות אלה.
הנשיא הפלסטיני מצביע, בדבריו, על הסכנה שבדרך,נציגות האסלאם הקיצוני קיימת, כבר, ברצועה בשני ראשים. ראש אחד, מהווה תנועת החמאס המשתייכת ל"אחים המוסלמים" וראש שני- הקבוצות ה"סלפיות" השונות שחלקן עבר לשימוש באלימות. הג'האד העולמי הגיע , בשנה האחרונה, לסיני והחל לחלחל לתוך רצועת עזה. ניצניו בתוך הרצועה עדיין קטנים אולם הוא בהחלט עלול לחבור אל הארגונים הפלסטיניים הקיצוניים כמו החמאס והג'האד האיסלאמי ולהוות סכנה ממשית לאש"פ ולישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר