יום רביעי, 11 ביולי 2007

חופש העיתונות של החמאס ברצועת עזה

לפני כמה ימים, פרסמה, אחת מסוכנויות הידיעות הפלסטינית הפועלת בשטחים והנקראת "מען" את סיפורו של אחד מפעילי הפתח בחאן יונס שעונה בידי אנשי הזרוע הצבאית של החמאס, בין היתר, באמצעות מסמרים גדולים המשמשים לבניה.
בעקבות הפרסום, התקשר, פווזי ברהום, דובר החמאס ברצועה אל ראש הסוכנות ואיים עליו. הוא דרש ממנו לא למתוח ביקורת על תנועת החמאס והזהיר כי אם תמשך התופעה, החמאס תפתח במסע הכפשה של הסוכנות.
בעקבות האיום הגישה סוכנות "מען" תלונה רשמית לראש הממשלה המפוטר, איסמעיל הניה, מייד לאחר הגשת התלונה התחילו כמה אתרים של החמאס, באינטרנט, לתקוף את סוכנות הידיעות ואת כתביה. הסוכנות לא נבהלה ופרסמה בעיתון "אלאיאם" את תמונתו של פעיל הפתח שעונה כששתי רגליו חבושות, כדי להוכיח את אמינות דיווחיה.
המסע נגד סוכנות הידיעות "מען" איננו מסע ההפחדה היחיד של החמאס נגד התקשורת הפלסטינית.
עיתונאים פלסטינים ברצועה חוששים לדווח על סבלם של התושבים בידי המליציות הצבאיות של החמאס.מי שזוכה לעדנה הם אמצעי התקשורת המזוהים עם החמאס כמו טלוויזית ורדיו"אלאקצא".
בנוסף לצנזורה שמטיל החמאס על דיווחי העיתונות הוא סגר, באופן פיז י,את משרדי ואולפני הטלויזיה הפלסטינית ורדיו "קול פלסטין" המזוהים עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, את משרדי העיתון "אלחיאת אלג'דידה" ועוד כמה תחנות רדיו מקומיות המזוהות עם ארגון הפתח.
כתב התחנה הלווינית "אל-ערביה "ברצועה, סיף א-דין שאהין, עזב את רצועת עזה וביקש מקלט מדיני בנורבגיה. בראיון לטלויזיה הנורבגית הוא סיפר כי החמאס איים עליו ועל משפחתו ברצח בעקבות דיווחיו העיתונאיים.

מאת: יוני בן מנחם

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר