יום רביעי, 11 ביולי 2007

היבטים דתיים איסלאמים בפרשת שחרורו של אלן ג'ונסטון


ארגון החמאס נחלץ להגן על ארגון "צבא האיסלאם" ולדחות את הפרסומים וההאשמות בדבר הקשר בין "צבא האיסלאם" לארגון אלקעאדה . פווזי ברהום דובר החמאס ברצועה טען כי מדובר בפלג פלסטיני המתנגד לכיבוש הישראלי ללא שום זיקה לאלקאעדה.
דובר אחר של החמאס, ראזי חמד , טען כי מדובר בארגון "סלפי" פלסטיני אותנטי הדוגל בג'האד. ה"סלפיון" מהווים זרם בדת האיסלאם הדוגל בקיום מצוות הדת על פי שיטה המיוחסת לדורות הראשונים של האיסלם. ה"סלפיון" הוא כינוי לתלמידיו הראשונים של הנביא מוחמד, המוסלמים הראשונים שהלכו בעקבותיהם וחכמי הדת משלושת הדורות הראשונים. ה"קדמונים" האלה משמשים הדוגמה הנאותה לאופן שבו צריך לקיים את דת האיסלאם.
אחת הקבוצות התומכת בראייה זו של דת האיסלאם היא כת הווהאביה בערב הסעודית ממנה יצאו מנהיגי אלקאעדה.
לכן אין זה מוזר כלל וכלל כי ארגון "צבא האיסלאם" דרש כי תמורת שחרור כתב ה-בי. בי. סי המוחזק בידיו ישוחררו שלושה פעילים של אלקאעדה , שניים ממוצא פלסטיני.האחד,עצור בבריטניה בשל חלקו בפיגועי אלקאעדה ב-2001, הוא מכונה "אבו קתאדה" ונחשב למדריך הרוחני של אלקאעדה באירופה והשני אבו מחמד אלמקדסי העצור בירדן מאז 2005. כמו כן דרש הארגון את שחרורה של סאג'דה אלרישאווי העצורה בירדן לאחר שהורשעה בהשתתפות בפיגועי אלקאעדה במלונות ברבת עמון לפני שנתיים.
מקורות פלסטינים ברצועה טוענים כי לדת האיסלאם היה תפקיד חשוב בשחרורו של החטוף אלן ג'ונסטון. לדבריהם החוטפים מחמולת דורמוש בקשו את חוות דעתו של אחד המטיפים הדתיים ה"סלפים" ברצועה הדוקטור סלימאן אלדאיה.לטענתם אלדאיה קבע כי פעולת החטיפה נוגדת את דת האיסלאם וכי לג'ונסטון מגיע בטחון וחסות בקרב המוסלמים למרות היותו לא מוסלמי. זאת לאור העובדה שהוא חי בבטחון ברצועת עזה בשנים האחרונות.
ארגון ה"ועדות העממיות" תווך בין החמאס ל"צבא האיסלאם" ולאחר שלוש ישיבות תווך הסכים "צבא האיסלאם" לקבל את פסיקתו של הדוקטור אלדאיה. אלדאיה הוא גם מרצה באוניברסיטה האיסלאמית בעזה,את הדוקטורט בלימודי דת האיסלאם קיבל בסודאן. הוא מטיף בכמה מסגדים ברצועה ורבים מתלמידיו הם אנשי חמאס.

מאת: יוני בן מנחם

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר