יום ראשון, 15 ביולי 2007

שחרור כתב הבי. בי. סי בדרך לשחרור גלעד שליט?


החמאס, ניסה, מאז השתלט צבאית על רצועת עזה, להביא לשחרורו המהיר של כתב הבי. בי. סי החטוף שהוחזק בידי ארגון "צבא האיסלאם".
בכך, השתדל החמאס להשיג מטרה כפולה מחד, קבלת קרדיט בינלאומי על הצלת החטוף הזר והוכחה כי בכוחו של "הכוח המבצעי" שלו להשליט סדר ולאכוף את החוק ומאידך צמצום כוחו של ארגון קיצוני הקשור לגורמים באל-קאעדה.
על הרקע הזה יש לראות את העימותים האלימים, שהיו השבוע, בין שני הארגונים שהגיעו עד חטיפות הדדיות ומעצרים של פעילים משני המחנות.
החמאס גם פנה ,לציבור העזתי, לבקשת עזרה, וביקש כל מי שיש לו מידע אל החטוף אלן ג'ונסטון להתקשר לטלפון 109.
בארגון "צבא האיסלאם" שולטת חמולת דורמוש החזקה המסרבת להתפרק מנשקה.
החמולה הגדולה מחזיקה במתחם בטחוני גדול בעיר עזה ומבוצרת היטב.
החמאס חשש לפרוץ למתחם מחשש שהחטוף יוצא להורג.
ברצועה העריכו כי החמאס רואה בעימות עם חמולת דורמוש מבחן כוח למנהיגותו ושליטתו ברצועה ולפיכך ינסה בימים הקרובים להסלים את העימות ולהכריע את הקרב ואכן כך קרה.
ארגון "צבא האיסלאם" הפיץ לפני כמה ימים קלטת בה נראה הכתב החטוף מחובר לחגורת נפץ. החוטפים, סמכו על כך שמותו, האפשרי, בעקבות פעולה של חמאס יעורר כעס בין-לאומי על ארגון זה דבר שירתיע את החמאס מהרפתקאות צבאיות .
אבל, החמאס נזהר שלא לפול למלכודת.
מקורות פלסטינים דיווחו גם כי בני חמולת דורמוש הכינו עשרות מכוניות ממולכדות המיועדות לפעולה נגד מטרות של החמאס בעת הצורך.
בסופו של דבר הגיעו שני הצדדים להסכמה. החמאס שחרר את אנשי "צבא האיסלאם" העצורים בידו וחמולת דורמוש שחררה בתמורה פעילי חמאס שעצרה. לאחר שקיבלה גם הבטחה ברורה כי החוטפים לא ייענשו, שוחרר גם הכתב החטוף אלן ג'ונסטון. החמאס זכה לקרדיט בין לאומי,לפחות אצל ממשלת בריטניה, הוא מקווה שהשחרור של החטוף יביא לפתיחת דלתות נוספות באירופה.
החמאס מנסה להקרין תדמית חדשה כי מדובר במשטר חדש ברצועת עזה המסוגל להעניק בטחון לתושבים וכי למרות שמדובר בארגון איסלאמי אין מדובר בארגון קיצוני.
החמאס מאותת גם לישראל כי בכוחו לסיים את עסקת חילופי השבויים דהיינו, שחרור גלעד שליט תמורת מאות אסירים בטחוניים.
תומכי הנשיא הפלסטיני עבאס מנסים להפחית מחשיבות האירוע, מזכיר הועד הפועל של אש"פ, יאסר עבד רבו, כינה את השחרור "הצגה" וטען כי ידוע לכל שארגון "צבא האיסלאם" הוא בן ברית הדוק של החמאס.
ישראל מנסה כעת לנצל את שחרור הכתב החטוף כדי לטעון שביכולתו של החמאס לשחרר את גלעד שליט. המפתח לכך הוא נכונות ישראלית לשחרר מאות מחבלים עם "דם על הידים".בינתיים לא ידוע על נכונות ישראלית לשלם את המחיר הזה תמורת גלעד שליט.


מאת: יוני בן-מנחם

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר