יום רביעי, 11 ביולי 2007

פירוק המליציות החמושות-תרגיל ביחסי ציבור


עד כמה רצינית הודעתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בדבר פירוק המליציות המזוינות בשטחים ואיסוף כלי הנשק שלהן? מחמוד עבאס טען לפני כמה ימים בפני עיתונאים פלסטינים כי הצו הנשיאותי שפרסם בענין זה חל על כל הפלגים הפלסטינים כולל על ארגון הפתח הנאמן לו. מקורביו מסבירים את הצעד הזה בכך שהוא רוצה ליצור מצב של "רשות אחת"ידועה ומוכרת ולא רשות הכוללת כנופיות וקבוצות של רעולי פנים חמושים. כוונתו של אבו מאזן היא לישם מדיניות זו בכל השטחים הפלסטינים, גם ברצועת עזה הנתונה כעת לשליטה הצבאית המוחלטת של ארגון החמאס.
אחמד עבד אלרחמן, דוברה הרשמי של תנועת הפתח, הסביר בראיון לבי. בי.סי כי כוחות "הבטחון הלאומי" והמשטרה הפלסטינית הם שיאכפו בשטח את הוראת הצו הנשיאותי של אבו מאזן. כנשאל על ידי המראיין האם יהיה שמוש בכוח כדי לאכוף את הצו השיב כי על פי החוק יש לאנשי ה"בטחון הלאומי" והשוטרים את הסמכויות שעל פיהן הם רשאים לפעול.
לגבי המליציה הצבאית של הפתח בגדה, יש לאבו מאזן רעיון, הוא יצרף את אנשיה כחברים במנגנוני הבטחון הרשמיים של הרשות בכך יתבטל הצורך לפרוק אותם מנשקם.

רוב האזרחים הפלסטינים בשטחים יודעים שלהודעה זו אין תוקף.הם שמעו הודעות דומות, בעבר, מפי אבו מאזן ובכירים אחרים ברשות הפלסטינית. הציבור הפלסטיני קץ במצב האנרכיה הבטחונית ובאזלת היד של ממשלות הרשות בטיפול במצב הבטחוני.
מנגד משמיעים פעילי הארגונים הפלסטינים בקורת על הודעתו זו של הנשיא הפלסטיני. הם טוענים בתוקף כי הנשק שבידיהם נועד בראש ובראשונה להלחם בכבוש הישראלי וכי זוהי זכות קדושה.
בחמאס טוענים כי הודעת אבו מאזן משרתת את ישראל וכי אין שום כוח שיכול לפרוק את הזרוע הצבאית של החמאס מנשקה אבו מאזן הוא אכן המפקד העליון של הכוחות המזוינים הפלסטינים בתוקף היותו הנשיא הפלסטיני ויש לו את הסמכות החוקית לפרסם צוים כאלה אך אין זה סוד שאבו מאזן נמנע מקבלת החלטות אסטרטגיות שעלולות להביא למלחמת אחים בשטחים.
חוסר נחישותו של אבו מאזן הביא להשתלטות החמאס על רצועת עזה. היום יש ספק רב אם כוחות ה"בטחון הלאומי" הכפופים לנשיא בכלל יקיימו את הוראת הנשיא לנסות ולפרק חמושים מנשקם ברחובות. סביר להניח שיעלימו עין כדי למנוע עימותים מזוינים כך שבפועל האנרכיה הבטחונית תמשך עוד זמן רב.
הודעתו של אבן מאזן נראית כתרגיל ביחסי ציבור כדי לרצות את ארצות הברית והקהיליה הבינלאומית ואולי גם כמה בכירים בפתח.
על אבו מאזן לשקם תחילה את מעמדו בתוך תנועת הפתח, לעשות בה את הרפורמות הדרושות,לבער מתוכה את השחיתות ולתת את הבטוי הדרוש לדור הצעיר במוסדות התנועה. רק כך הוא יצבור כוח בשטח ורק אז יתיחסו להודעותיו ביתר רצינות.
ישראל איננה יכולה לסמוך על הודעות אבו מאזן. בפועל, בשטח, חיילי צהל הם שימשיכו להיות חוד החנית במלחמה בחמושים הפלסטינים.


מאת: יוני בן-מנחם

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר