יום ראשון, 15 ביולי 2007

הקלטת של גלעד שליט – "ספין" תקשורתי מוצלח של החמאס


פרסום הקלטת עם קולו של גלעד שליט היה צעד מתוחכם מצידו של ארגון החמאס, אמנם מלכתחילה תכנן החמאס לפרסם את
הקלטת במלאת שנה לחטיפתו של גלעד שליט והנה נזדמנה לו, באותו עיתוי, גם פסגת שארם א-שיח'. פרסום הקלטת ביום הפסגה הסיט את תשומת הלב התקשורתית ממנה אל ארגון החמאס אשר בצעד של לוחמה פסיכולוגית (ל"פ) הצליח להביא את סוגיית שחרור האסירים הפלסטינים לראש סדר היום בישראל. בפרסום הקלטת הצליח החמאס לעורר את הדיון הציבורי בישראל ולהגביר את הקולות הקוראים לנהל עימו משא ומתן ישיר.
מדוע פרסם ארגון חמאס קלטת שמע (אודיו) של החייל החטוף ולא קלטת וידאו? מקורות בחמאס טוענים כי הארגון רצה לשמור על עמימות ולא לגלות בשום צורה כלשהי את מצבו הבריאותי האמיתי של החייל גלעד שליט. גילוי מצבו הבריאותי המדויק יכול להוות קלף במשא ומתן עם ישראל שהחמאס עשוי לרצות לנצלו. החמאס שמר גם על תנאי "בטחון שדה", קלטת וידאו יכולה להוסיף פרטים לגורמי המודיעין הישראלי על הסביבה שבה מוחזק החייל החטוף.
בסכומו של דבר "הספין" התקשורתי של חמאס הצליח לא רק ב"כיבוש" אמצעי התקשורת הישראלים אלא גם זכה לתהודה בינלאומית באמצעות אמצעי התקשורת הזרים אשר השוו אותו לקלטת הוידאו שפרסם יום לפני כן ארגון "צבא האסלאם" ברצועת עזה שבה נראה כתב ה-BBC החטוף אלן ג'ונסון כשהוא מחובר לחגורת נפץ.

מאת: יוני בן-מנחם

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר